sitede
arama
Dünya Sinema Tarihi
The Oxford History of World Cinema - The Definitive History of Cinema Worldwide
Geoffrey Nowell-Smith
Çeviri: Ahmet Fethi
Sinema

2003
1016 sayfa
19.5 x 27.5 cm
ISBN: 975-8240-71-4
150 YTL
S inema bir yeryüzü cennetidir. Oxford'un hazırladığı Dünya Sinema Tarihi, bu cennetin Paris'te yaratılışından günümüzdeki internet yayınlarına dek geçirdiği evrimi, ulusal sinema endüstrilerinin birbirinden kopuk gelişimi olarak değil, bir bütün olarak dünya endüstrisi bağlamında ele almaya yöneliyor. Sinema tarihini yalnız film, yönetmen ve oyuncuların tarihi olarak görmek yerine, sinema adlı çok yönlü kurumun izleyicilerinden çalışanlarına dek herkesin birbiriyle kurduğu ilişkilerin tarihi olarak görüyor. Kitapta İngiltere, Amerika, Fransa, Hindistan, Japonya ve diğer sinemalar olabildiğince eşit ölçüde yer alıyor. Gerekli görülen yerlerde yönetmenler, oyuncular ve kavramlar için altbölümler açılmış. Sinemanın yüzyıllık yoğun tarihi "Sessiz Sinema", "Sesli Sinema" ve "Modern Sinema" olarak üç bölümde ele alan kitap, 300 resim ve Bugs Bunny'den İngmar Bergman'a 140 altbölümüyle, Türkçede bugüne kadarki en kapsamlı eser.

"Bir sanat biçimi ve teknoloji olarak sinema, varlığını yalnızca yüz yıldır sürdürüyor. İlkel sinema aygıtları 1890'larda ortaya çıkmış, sonraki yirmi yıl içinde dünyanın her köşesine yayılmış yüksek bir teknoloji geliştirmiş en popüler eğlence biçimini yaratarak önemli bir endüstri haline gelmiştir. Bu karmaşık tarihi tek bir kitaba sığdırmaya çalışmak kuşkusuz cesaret kırıcı bir iştir. Ama şunu söylemeliyim ki öncelikle bu çalışma film tarihi değil, sinema tarihidir. İkinci olarak da hem kökeni hem de gelişimi bakımından sinemanın her şeyden önce popüler bir sanat biçimi olarak tarihidir."

Şaşırtıcı derecede ayrıntılandırılmış... Bu kitap uluslararası film yapımının; yıldızların yaratılmasından, teknolojinin gelişmesine kadar pek çok yönünü kapsıyor.
LA Daily News


Dünya Sinema Tarihi'ni kesinlikle çok sevdim... Bilgiye olan ihtiyacımı tamamiyle karşılayan bir kitap... Zekice yazılmış profiller önemli uluslararası film karakterlerinin hemen hemen hepsini inceliyor... Kısacası, dikkat çekici ölçüde başarı kazanan bu kitap her sinema tutkununun kütüphanesinde yer almalı.
Newark Star Ledger


Dünya Sinema Tarihi, Geoffrey Nowell-Smith editörlüğünde aşağıdaki kişiler tarafından hazırlanmıştır:

Richard Abel (ABD), Rick Altman (ABD), Roy Armes (Birleşik Krallık), John Belton (ABD), Janet Bergstrom (ABD), Chris Berry (Avustralya), Hans-Michael Bock (Almanya), David Bordwell (ABD), Royal Brown (ABD), Edward Buscombe (Birleşik Krallık), Michael Chanan (Birleşik Krallık), Paolo Cherchi Usai (ABD), Dolad Crafton (ABD), Stephen Crofts (Avustralya), Chris Darke (Birleşik Krallık), Rosalind Delmar (Birleşik Krallık), Karel Dibbets (Hollanda), Michael Donnelly (ABD), Philip Drummond (Birleşik Krallık), Michael Eaton (Birleşik Krallık), Thomas Elsaesser (Hollanda), Cathy Fowler (Birleşik Krallık), Freda Freiberg (Avustralya), David Gardner (ABD), Douglas Gomery (ABD), Peter Graham (Fransa), David Hanan (Avustralya), Phil Hardy (Birleşik Krallık), John Hawkridge (Birleşik Krallık), Susan Hayward (Birleşik Krallık), Marek ve Malgorzata Hendrykowski (Polonya), Michèle Hilmes (ABD), Vida Johnson (ABD), Anton Kaes (ABD), Yusuf Kaplan (Birleşik Krallık), Philip Kemp (Birleşik Krallık), Peter Kenez (ABD), Vance Kepley (ABD), Marsha Kinder (ABD), Hiroshi Komatsu (Japonya), Antonio Lant (ABD), Li Cheuk-to (Hong Kong), Jill McGreal (Birleşik Krallık), Joe McElhaney (ABD), P. Vincent Magombe (Birleşik Krallık), Richard Maltby (Birleşik Krallık), Martin Marks (ABD), Morando Morandini (İtalya), William Moritz (ABD), Charles Musser (ABD), Hamid Naficy (ABD), James Naremore (ABD), Kim Newman (Birleşik Krallık), Natalia Nussinova (Rusya), Ed O'Neill (ABD), Roberta Pearson (Birleşik Krallık), Duncan Petrie (Birleşik Krallık), Graham Petrie (Kanada), Jim Pines (Birleşik Krallık), Jean Radvanyi (Fransa), Ashish Rajadhyaksha (Hindistan), A. L. Rees (Birleşik Krallık), Mark A. Reid (ABD), Eric Rentschler (ABD), David Robinson (Birleşik Krallık), Bill Routt (Avustralya), Daniela Sannwald (Almanya), Joseph Sartelle (ABD), Thomas Schatz (ABD), Ben Singer (ABD), Vivian Sobchack (ABD), Gaylyn Studlar (ABD), Yuri Tsician (Letonya), William Uricchio (Hollanda), Uğur Vardan (Türkiye), Ruth Vasey (Avustralya), Ginette Vincendeau (Birleşik Krallık), Linda Williams (ABD), Brian Winston (Birleşik Krallık), Esther Yau (ABD), June Yip (ABD).

Çevirmenin kitapları
Kötülük 2: İblis
Kötülük 3: Lucifer
Yazarla İlgili Yazılar
DÜNYA SİNEMA TARİHİ
Önerilen Kitaplar
Erotik Türk Sineması
Fantastik Türk Sineması
Hitchcock Sineması
İlgili Konular
Sanat Tarihi
Sinema Tarihi
Türk Sineması
yeni çıkanlar
Prens - De Principatibus
Niccolò Machiavelli
Suç ve Ceza
Fyodor Dostoyevski
Bizans II
John Julius Norwich
Bizans III
John Julius Norwich
Bizans Tarihi I
John Julius Norwich
Metafizik Üzerine Düşünceler
Descartes
Yöntem Üzerine Konuşma
Descartes
Savaşçının Kamerası
Stephen Prince
En - Necât
İbn-i Sina
Dil ve Yalnızlık
Ernest Gellner
Romantik
Rüdiger Safranski
Yoga
Mircea Eliade
İstanbul'un Fethi - Dukas Kroniği 1341 - 1462
Anonim
çok satanlar
Suç ve Ceza
Fyodor Dostoyevski
Prens - De Principatibus
Niccolò Machiavelli
Bizans Tarihi I
John Julius Norwich
Yöntem Üzerine Konuşma
Descartes
Metafizik Üzerine Düşünceler
Descartes
En - Necât
İbn-i Sina
Savaşçının Kamerası
Stephen Prince
Romantik
Rüdiger Safranski
Phaidon - Ruh Üzerine
Platon
İstanbul'un Fethi - Dukas Kroniği 1341 - 1462
Anonim
Yoga
Mircea Eliade
Dil ve Yalnızlık
Ernest Gellner
Osmanlı Mimarlığı Tarihi
Godfrey Goodwin
Talmud ve Hadis
Mehmet Sait Toprak
James Joyce
Richard Ellman
Mitoloji Sözlüğü
Pierre Grimal
Spinoza Problemi
Irvin Yalom
Türk Dil Bilgisi
Jean Deny
Sabetay Sevi
Gershom Scholem
Gözyaşı Entelektüel Birşeydir
Jerome Neu
Dune 6: Rahibeler Meclisi
Frank Herbert
Yunan Felsefe Tarihi 1 - Sokrates Öncesi İlk Filozoflar Ve Pythagorasçılar
W. K. C. Guthrie
Paniğe Kapılma
Neil Gaiman
Ve Başka Bir Şey Daha
Eoin Kolfer
Momo
Michael Ende
Deliliğe Övgü
Erasmus
ana sayfa | kitaplar (A-E) (F-L) (M-R) (S-Z) | dokümanlar (metin) (tıpkıbasım) (video) | yazarlar (A-E) (F-L) (M-R) (S-Z) | çevirmenler (A-E) (F-L) (M-R) (S-Z) | hazırlananlar |
diziler (antropoloji, arkeoloji, mitoloji) (bilimkurgu-fantastik) (çağdaş fransız düşüncesi) (çocuk) (edebiyat)
(felsefe) (humanitas) (inceleme) (nietzsche) (sinema) (sözlük) (şark klasikleri) (yaşamaöyküsü)
kabalcı (hakkında) (editörler) (medyada kabalcı) (satış noktaları) (bize ulaşın)
Kabalcı Yayınevi Dağıtım Pazarlama Ltd. Şti. Gülbahar Mah.Cemal Sahir Sok.Çelik İş Merkezi D Blok No:16 Mecidiyeköy - İstanbul
Tel: (0212) 347 54 51
Faks: (0212) 347 54 64